avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 331 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Microintreprindere infintata in 2016 fara salariati
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

Microintreprindere infintata in 2016 fara salariati

am infintat o microintreprindere in febr. 2016.
are salariat doar de la 1 aprilie.
pentru primul trimestru ce selectez la obligatia fiscal din decl.100?
stiu ca platesc inpozit 1%...dar pe primul trimestru sunt fara salariati.
multumesc
ma refeream la ce anume aleg 3% desi eu calculez 1% fiind firma nou infintata si fara salariati
sau 1% asa cum calculez impozitul.
In opinia mea va incadrati la exceptia-firma infiintata in 2016-doar daca v-ati indeplinit conditia angajarii unui salariat in termen de 60 zile de la data infiintarii.
Daca de ex.firma este infiintata in 01.02.2016,angajand cu 01.04.2016 nu va incadrati la 1%.

Mare atentie, chiar daca este o societate nou infiintata in acest an si beneficiaza de reducerea cotei de la 3% la 1 %, trebuie ca acel singur salariat sa fie angajat cu norma intreaga (8 ore), nu cu timp partial.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Firma noua neplatitoare de tva si cu impozit pe venit mariusscr mariusscr Buna ziua As dori daca se poate sa imi spuneti o firma nou infiintata in 2016, neplatitoare de TVA si cu impozit pe venit, ce declaratii trimestriale trebuie ... (vezi toată discuția)
Impozitare micro daciana91 daciana91 Buna ziua, o firma in lunile aprilie simai a avut un angajat cu contract 8 ore.De la 1 iunie contractul se modifica la 4 ore cu salariul de 1998 lei si ... (vezi toată discuția)
Declaratia 100 anny24 anny24 Am un SRL neplatitor de TVA din 15.11.2006. In noiembrie 2006 l-am bagat pe microintreprindere cu 1 salariat (contributii + impozit pe venitul ... (vezi toată discuția)