Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Paternitate
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Paternitate

Buna,fratele meu a fost in Germania si dupa o perioada s-a intors si a fost anuntat ca va fi tatic.
El nu recunoaste copilul, e posibil ca statul sa-i impuna sa achite pensia alimentara ?
Ea are 3 copii si al 4-lea spune ca e al lui .
gi-jane2, moderator
~ Conținut șters la cerere ~
Nu are ce contesta daca nu l-a recunoscut.
Femeia, daca zice ca e al lui si el nu il recunoaste, ea e cea care il poate actiona in instanta pt stabilirea paternitatii. Daca e al lui, va plati pensie si daca fameia cere in timp util, fratele va plati si jumatate din cheltuielile cu sarcina si lauzia.
Daca el nu recunoaste copilul si nu vrea sa plece in Germania poate sal impuna statul german sa se prezinte in istanta.Si daca nul recunoaste dor testul adn va dovedi.sau prin alta cale.
Intrebarile dvs. se refera la procedura prevazuta de legislatia germana.
Pe acest forum veti primi raspunsuri cu privire la procedurile din Romania.
Numai un avocat din Germania v-ar putea ajuta cu niste raspunsuri pertinente.
Dar dupa parerea DVS poate sal impuna sa se prezinte in germania daca el nu vrea ca nu recunoaste opilul.