avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 191 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Paternitate
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Paternitate

Buna,fratele meu a fost in Germania si dupa o perioada s-a intors si a fost anuntat ca va fi tatic.
El nu recunoaste copilul, e posibil ca statul sa-i impuna sa achite pensia alimentara ?
Ea are 3 copii si al 4-lea spune ca e al lui .
Ultima modificare: Vineri, 22 Aprilie 2016
gi-jane2, moderator
~ Conținut șters la cerere ~
Nu are ce contesta daca nu l-a recunoscut.
Femeia, daca zice ca e al lui si el nu il recunoaste, ea e cea care il poate actiona in instanta pt stabilirea paternitatii. Daca e al lui, va plati pensie si daca fameia cere in timp util, fratele va plati si jumatate din cheltuielile cu sarcina si lauzia.
Daca el nu recunoaste copilul si nu vrea sa plece in Germania poate sal impuna statul german sa se prezinte in istanta.Si daca nul recunoaste dor testul adn va dovedi.sau prin alta cale.
Intrebarile dvs. se refera la procedura prevazuta de legislatia germana.
Pe acest forum veti primi raspunsuri cu privire la procedurile din Romania.
Numai un avocat din Germania v-ar putea ajuta cu niste raspunsuri pertinente.
Dar dupa parerea DVS poate sal impuna sa se prezinte in germania daca el nu vrea ca nu recunoaste opilul.

Alte discuții în legătură

Cine ma poate ajuta- cheltuieli judecata luise luise buna am o nelamurire daca mama copilului contesteaza recunoasterea paternitati in instanta( adica ca nu sint eu tatal copilului ) cine va plati testul adn si ... (vezi toată discuția)
Test adn cerut de tata adinanicoleta adinanicoleta Buna ziua, Posibilul tata poate cere efectuarea unui test ADN? Daca da in ce conditii? Multumesc! (vezi toată discuția)
Cheltuieli de judecata pensie alimentara mdc12ax mdc12ax Sunt intr-o dilema acum ceva timp am aflat ca am un copil... caz in care sub presiune l-am recunoscut. Am facut un act notaial prin care ma obligam sa ii ... (vezi toată discuția)