Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... cine ma poate ajuta- cheltuieli judecata
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

cine ma poate ajuta- cheltuieli judecata

buna am o nelamurire daca mama copilului contesteaza recunoasterea paternitati in instanta( adica ca nu sint eu tatal copilului ) cine va plati testul adn si costurile ii instanta eu ca tata sau mama copilului?
reclamantul pentru dovedirea cererii sale trebuie sa aduca probele necesare si binainteles sa achite cheltuielile care se impun. Daca in final actiunea este admisa puteti fi obligat la cheltuielile de judecata
scuzati ma dar nu inteleg ,dece ar trebui sa platesc atita timp cit eu nu doresc nici testul adn si nici contestarea paternitati am crezut ca daca mama cere instanta contestarea ea va si plati costurile ea stie ca nu este posibil ca sa fiu eu tatal biologic dar copilul este recunoscut de mine
Reclamantul plateste testul ADN si alte costuri.Acesta le avanseaza si dupa proces in conditiile in care obtine castig de cauza le va recupera de la parat.
Daca parata cere acest test ADN atunci in mod normal ea trebuie sa il plateasca daca nu l-a cerut reclamantul sau reclamantul se opune la acest test.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
cheltuielile de judecata avansate de reclamantul care a avut castig de cauza pot fi recuperate de la parat numai daca solicita instantei acest lucru. Deci, ramane la latitudinea partii care castiga procesul, este dreptul ei sa le ceara si daca le cere atunci i se admit si paratul va fi obligat prin hotarare sa-i restituie cheltuielile de judecata.