Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salar 2016 studii superioare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salar 2016 studii superioare

Care este salarul minim pentru cei cu studii superioare?

In momentul de fata nu exista o lege care sa reglementeze salariul minim pentru cei cu studii superioare. Singura legislatie care reglementeaza salariul minim brut pe tare este HG1017/2015.

Conform HG 1017/2015 – pentru stabilirea salariului de bază minim brut pe țară garantat în plată:
Art. 1. — Începând cu data de 1 mai 2016, salariul de bază minim brut pe țară garantat în plată se stabilește la 1.250 lei lunar, pentru un program complet de lucru de 169,333 ore în medie pe lună în anul 2016, reprezentând 7,382 lei/oră.
conform legii angajatorul are obligatia de a asigura cel putin sal. minim pe economie. in prezent fiind de 1050 lei brut. nu mai exista coeficient de ierarhizare din 2010. totusi mai exista regulamente de ordine interioara si contracte colective de munca la nivel de intreprindere care prevad in continuare acest coeficient de ierarhizare, in aceasta situatie dv. avand aceleasi drepturi ca si ceilalti angajati. in institutiile publice nu mai exista asa ceva. in concluzie depinde de vechimea in munca, aptitudini profesionale, calificari si de dv. cum negociati salariu.
@ Patricia22

Angajatorul este obligat sa acorde salariul minim brut pe economie indiferent de studiile necesare ocuparii acelei functii ...

Incepand cu 01.01.2011, nu mai exista CCMN care sa oblige angajatorii la aplicarea unor coeficienti de ierarhizare in lipsa unor ccm-uri aplicabile acestora.

Astfel de la 01.05.2016, salariul minim brut este de 1250 lei indiferent de studiile necesare ocuparii unei functii.