Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Casatorie intre un cetatean italian si unul din ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Casatorie intre un cetatean italian si unul din Filipine

Buna ziua. Astazi am fost la "Casa de Casatorii" sectorului 6 Bucuresti si mi s-a spus ceva neclar. Angajata de la primarie inainte a spus ca "acest lucru nu este posibil intrucat cetateni din Filipine au certificate de nastere care nu se potrivesc cu pasaportele". Odata ca am demonstrat ca datele se potrivesc, doamna a spus:"dar, vedeti! Pe pasaportul domnisoarei este un middle name. In Romania nu exista middle name asa ca actele nu se pot face". Citesc dintr-o nota de la ambasata romaniei la New York ca "middle name" pur si simplu nu trebuie trecut in actele din Romania (asta s-a intamplat intr-adevar cu viza ei). Cineva poate sa m-ajute, posibil cu o lege?
Multumesc
Pe langa pasaport aveti nevoie pentru cet.filipinez si de CERTIFICATUL DE NAŞTERE SUPRALEGALIZAT DE MINISTERUL AFACERILOR EXTERNE FILIPINEZ și AMBASADA ROMÂNIEI DIN FILIPINE (în original şi copie xerox) ŞI TRADUCEREA ACESTUIA ÎN LIMBA ROMÂNĂ LEGALIZATĂ LA UN NOTAR DIN ROMÂNIA (în original şi copie xerox);
• ADEVERINŢA DE CUTUMĂ/DOVADĂ//CERTIFICAT DE NON MARRIAGE SUPRALEGALIZATĂ, ELIBERATĂ DE NAȚIONAL STATISTICS OFFICE FILIPINE SUPRALEGALIZATĂ DE MINISTERUL AFACERILOR EXTERNE FILIPINEZ ȘI DE AMBASADA ROMÂNIEI DIN FILIPINE SAU ELIBERATĂ DE AMBASADA ORI CONSULATUL FILIPINEI DIN ROMÂNIA -(din care să rezulte că viitorul soţ, cetăţean străin sau apatrid, nu este căsătorit /sau este divorţat şi îndeplineşte condiţiile de fond cerute de legea sa naţională pentru încheierea căsătoriei în România);
- middle name se traduce in romana ca al doilea prenume si trebuie trecut in acte, nu vad de ce sa nu fie trecut. Daca in pasaport nu este iar in certificat figureaza ori invers, da sunt probleme in sensul ca toate actele trebuie sa fie conform certif. de nastere. Sunt de parere sa solicitati o audienta la seful serviciului.