Forum Discuţii juridice Executare silită Persoana cu invaliditate totala executata silit
Discuție deschisă în Executare silită

Persoana cu invaliditate totala executata silit

Exista vreo lege care prevede sistarea executarii silite in cazul in care un pensionar nu are capacitatea de a plati niste rate intrucat este invalid total si fara discernamant?
Din păcate lipsa de discernământ și invaliditatea nu sunt cauze exoneratoare de răspundere civilă. Dacă obține venituri din pensie, pot fi executate silit.
As mai adauga la raspunsul anterior prevederile art 816 ncpc in cazul in care se solicita executarea imobiliara a bunurilor celui fara discernamant (daca a fost pus sub interdictie judecatoreasca)

Articolul 816 Imobilele minorilor si interzisilor
(1) Imobilul unui minor sau al unei persoane puse sub interdictie judecatoreasca nu poate fi urmarit silit inaintea urmaririi mobilelor sale.
(2) Dispozitiile alin. (1) nu impiedica urmarirea silita asupra unui imobil aflat in proprietatea comuna a minorului sau a persoanei puse sub interdictie judecatoreasca si a unei persoane cu capacitate deplina de exercitiu, daca obligatia prevazuta in titlul executoriu este comuna.