avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 532 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Achiziţii publice Speta - salariul de bază minim brut care intra in ...
Discuție deschisă în Achiziţii publice

Speta - salariul de bază minim brut care intra in vigoare la 01.05.2016 nu este prevazut in oferta

Buna ziua,

Speta:
Ofertatul X a participat la licitatie in februarie 2016, cuprinzand consumurile cu mana de lucru la 7 lei/ora / muncitor.
Avand in vedere HG 1017/2015 – pentru stabilirea salariului de bază minim brut pe țară garantat în plată (din 01.05.2016) publicata in decembrie 2015, de unde rezulta ca salariu/ora este de 7,382 lei, va adresez urmatoarea intrebare:
Pot sa elimin acest ofertant, avand in vedere ca el nu va avea bani sa plateasca muncitorii? (stiu ca legea nu se aplica retoactiv, dar este o reala problema)
Cel mai recent răspuns: Daniel Popescu , Consilier juridic 14:01, 27 Aprilie 2016
Ofertantul a trimis pretul la data respectiva, dvs in caietul de sarcini ati mentionat ca pretul trebuie sa aiba in vedere si HG 1017/2015?
HG 1017/2015 nu este prevazut in caietul de sarcini.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Taxe Alexandru sahia Alexandru sahia Aș dorii sa stiu dacă angajatul își pățește taxele către stat adică din 1200 lei mi se trage sănătatea ,șomaj etc.si restul iau în mână,sau ... (vezi toată discuția)
Hg privind salariul minim brut pe economie din 2016 Cornel  Vasile Cornel Vasile Guvernul a decis, în şedinţa de astazi, 30.12.2015, creşterea salariului minim pe economie de la 1.050 lei la [b]1.250 lei începând din 1 mai ... (vezi toată discuția)
Drepturi salariale bugetari mancipri mancipri Buna ziua, Sunt incadrat la o societate bugetara. Am 34 de ani vechime in munca, cu calificare maxima ( muncitor calificat 1 - electrician ). Salariul meu ... (vezi toată discuția)