Forum Discuţii juridice Achiziţii publice Speta - salariul de bază minim brut care intra in ...
Discuție deschisă în Achiziţii publice

Speta - salariul de bază minim brut care intra in vigoare la 01.05.2016 nu este prevazut in oferta

Buna ziua,

Speta:
Ofertatul X a participat la licitatie in februarie 2016, cuprinzand consumurile cu mana de lucru la 7 lei/ora / muncitor.
Avand in vedere HG 1017/2015 – pentru stabilirea salariului de bază minim brut pe țară garantat în plată (din 01.05.2016) publicata in decembrie 2015, de unde rezulta ca salariu/ora este de 7,382 lei, va adresez urmatoarea intrebare:
Pot sa elimin acest ofertant, avand in vedere ca el nu va avea bani sa plateasca muncitorii? (stiu ca legea nu se aplica retoactiv, dar este o reala problema)
Ofertantul a trimis pretul la data respectiva, dvs in caietul de sarcini ati mentionat ca pretul trebuie sa aiba in vedere si HG 1017/2015?
HG 1017/2015 nu este prevazut in caietul de sarcini.