Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Autorizatie de constructie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Autorizatie de constructie

Salutare,

Detin si eu in proprietate un teren de 2000 de m. problema este ca drumul de acces pana la mine la teren are 4 m latime. La primaria de care apartine terenul se cere o latime de 11m a drumului cel putin asa zice in certificatul de urbanism.
Ideea este ca eu sunt ultima parcela si pana la mine mai sunt alte parcele.
Daca eu imi las distanta ncesara de 5,5m de la axul drumului credeti ca ar fi vreo problema cu obtinerea autorizatiei de constructie.
Sau depind de toti vecinii de pe toata lungimea drumului de acces, ar trebui toti sa renunte la o parte din terenul lor pentru a avea tot drumul latimea necesara.
Precizez ca acel drum este un drum privat si nu a fost dat catre primarie.
Nu stiu pot obtine oare, autorizatia de constructie fara sa depind de vecini.
Va multumesc si astept cu interes raspunsurile voastre
Ioan1984, utilizator