Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Instruire protectia muncii pentru soferi
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Instruire protectia muncii pentru soferi

Am avut daunazi o discutie contradictorie cu un coleg de serviciu pe tema Instruirii periodice ssm a soferilor care conduc ocazional (in interes de serviciu) masina institutiei.El era de parere ca odata ce esti in posesia carnetului de conducere necesar pentru tipul de masina respectiv nu mai ai nevoie de nici o instruire ca sa poti sa conduci in afara institutiei. ce parere aveti? Imi puteti spune un articol de lege sau HG care il contrazice ?
Indiferent daca soferul respectiv este angajat al firmei cu CIM pe aceasta functie, sau ocazional, atata timp cat este in interes de serviciu pe masina institutiei ( mijloc de productie al angajatorului) este supus unor riscuri de accidente in munca, avand sarcina de serviciu in timpul programului de lucru.
Carnetul de conducere ii da dreptul de a folosi masina, dar in cazul unui accident de circulatie in timpul programului de lucru se considera accident de munca.
Va dau exemplu - stivuitoristul, conduce stivuitorul numai cu scoala speciala cu autorizare de la ISCIR, si instructaj periodic lunar , medicina muncii complexa inclusiv examen pshihologic.
Deci, ca sofer pe autoturism, va fi instruit periodic, cu tematica adecvata meseriei, inclusiv norme auto. Medicina muncii, periodic ( 6 luni) cu examen oftalmologic si pshihologic, poate are in masina sefi pe care are ciuda si ii baga in stalp ! Glumesc, dar sa stiti ca totul e posibil !!!
In orice activitate ca sarcina de serviciu se iau masuri minime de securitate si sanatate in munca -SSM- conform L 319/2006. Angajatorul este obligat sa respecte aceasta lege, in caz contrar vina unui accident de munca ii revine in totalitate!

:ok:
Multumesc. Acesta este si punctul meu de vedere bazat pe L319/2006 si HG 1425/2006. Colegul a insistat sa-i detaliez articolul sau paragraful din legislatie incalcat, avand in vedere ca persoana in cauza primise masina institutiei ca bonus salarial, fiind director de departament in firma. Ori, din moment ce a iesit din birou si a pornit masina atunci era si sofer !
Oricum, nu am putut sa fac referire directa la un articol incalcat ci, referire indirecta ( asa cum faci si tu referire). Eu cred ca un avocat istet il poate scoate nevinovat pe colegul meu( care gestioneaza SSM la o anumita firma) si care nu a facut instruirea necesara persoanelor care conduc masina institutiei!
Responsabilii cu organizarea SSM, nu-si pot desfasura activitatea strict pe o lege. Treaba cu " unde scrie" nu este intodeauna valabila ! EX. - unde scrie in lege despre cum se autorizeaza meserii ca electricieni, fochisti etc.
Nu exista un HG pentru soferi ca cel despre echipamente cu ecran de vizualizare- HG 1028/06. Si aici, unde se vorbeste despre bolile profesionale ale lucratorilor care stau mult in fata calculatorului ? Cum ar fi Sindromul de canal carpian , Sindromul Raynaud , Boala de vibratii, Afectiuni ale stomacului, si multe altele.
Consider in aceasta meserie, trebuie sa cunosti f. bine, riscurile din activitatea fiecarui lucrator, la locul de munca, pentru a-l instrui corespunzator.
Cu scuzele necesare, oricat de istet ar fi un avocat, daca nu cunoaste bine acest domeniu, numai cu legea in mana, nu face nimic ! Spun asta, din experienta, am avut discutii cu persoane care credeau ca stiu de toate, dar le-am dovedit ca nu era asa!
;)
HGR 355/2007 specifica la fisa nr,142, ce investigatii se efectueaza la examenul medical la incadrare si examenul medical periodic anual al ''personalului care in cadrul activitatii conduce utilaje, vehicule de transport intrauzinal si/sau masina unitatii''..
Fi?a 142 - Personal care în cadrul activit??ii profesionale conduce utilaje, vehicule de transport intrauzinal ?i/sau ma?ina institu?iei
Examen medical la angajare: a) conform datelor din examenul medical (aten?ie: acuitate vizual??i auditiv?, probe neurologice, etilism cronic) b) - examen psihologic
. examen oftalmologie
. audiometrie
. examen ORL - la indica?ia medicului specialist de medicina muncii
. examen neurologic - la indica?ia medicului specialist de medicina muncii
- ECG
. glicemie
Examenul medical periodic:
. examen clinic general - anual (aten?ie: acuitate vizual??i auditiv?, probe neurologice, etilism cronic)
. examen psihologic - anual
. examen oftalmologie - anual
. audiometrie anual
. examen ORL - la indica?ia medicului specialist de medicina muncii
. examen neurologic - la indica?ia medicului specialist de medicina muncii
- ECG - anual
. glicemie - anual
Contraindica?ii:
. tulbur?ri psihice de orice natur?
-sc?derea acuit??ii vizuale sub 0,3 f?r? corec?ie la ambii ochi
- surditate
-epilepsie
. diabet zaharat decompensat
. etilism cronic
Bolile profesionale ale soferilor le declara medicul de Medicina Muncii conform legislatiei iar accidentele de traseu sunt considerate accidente de munca.
Lista bolilor profesionale ale c?ror declarare, cercetare și evidenta sunt obligatorii în România sunt prezentate în HG 1425/2006. Lista r?mâne teoretic deschis? ?i pentru alte boli, pentru care se face dovada relației nox?/suprasolicitare - boal? profesional?, lista putând fiind revizuit? periodic