Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... conducere fara permis,si motor neinmatriculat
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

conducere fara permis,si motor neinmatriculat

am condus un motor 550 neinmatriculat si fara permis. ce pedeapsa pot sa primesc ?nu am avut pana acuma nici un dosar .
CAPITOLUL II-Cod Penal
Infracţiuni contra siguranţei circulaţiei pe drumurile publice

Art. 334
Punerea în circulaţie sau conducerea unui vehicul neînmatriculat
(1) Punerea în circulaţie sau conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sau a unui tramvai neînmatriculat sau neînregistrat, potrivit legii, se pedepseşte cu închisoare de la unu la 3 ani sau cu amendă.

Art. 335
Conducerea unui vehicul fără permis de conducere
(1) Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul ori a unui tramvai de către o persoană care nu posedă permis de conducere se pedepseşte cu închisoarea de la unu la 5 ani.

Excluzand accidentul cu victime sau daune materiale, daca erati si sub influenta bauturilor alcoolice sau a altor substante chimice puteati spune ca ati savarsit dintr-un "foc" top 3 infractiuni in domeniul circulatiei pe drumurile publice! ;)

Cele doua infractiuni au in comun "inchisoarea".

Angajati-va un avocat pentru a nu ajunge la inchisoare/penitenciar/pushcarie/loc de meditatie si relaxare.

Avocatul va poate obtine o pedeapsa cu suspendare functie si de antecedente si comportamentul in societate.