avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 240 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Bataie cu 7 zile de ingrijiri medicale
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Bataie cu 7 zile de ingrijiri medicale

intr-un episod de gelozie excesiva, fostul iubit m-a luat pe par, m-a trantit in bat, pumnii in cap, palme tot se ce putea. am ajuns la urgente, am scos cetificat medico-legal cu 7 zile. el zice ca nu am martori. mama mea era la telefon si a auzit tot. m-a amenintat cu verisorul lui senator, ca are martori. nu stiu ce se intampla daca depun plangere, rezolv ceva, macar sa inceteze cu amenintarile. stau pe la prieteni sa nu ma gaseasca.
Cel mai recent răspuns: adela88 , utilizator 14:55, 4 Mai 2016
Depuneti plangere, nu trebuie sa indurati asa ceva.
Cei de la urgente nu au anuntat politia?
ART. 193 c.p.
Lovirea sau alte violenţe
(1) Lovirea sau orice acte de violenţă cauzatoare de suferinţe fizice se pedepsesc cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.
(2) Fapta prin care se produc leziuni traumatice sau este afectată sănătatea unei persoane, a cărei gravitate este evaluată prin zile de îngrijiri medicale de cel mult 90 de zile, se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 5 ani sau cu amendă.
(3) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate.

Ultima modificare: Luni, 2 Mai 2016
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat
buna seara
cu parere de rau va zic ca nu se face nimic.
stiu un caz in care altceva nu se face decat sa se tergiverseze, din cauza ca POLITIA ESTE cum este, nu este in stare ca a rezolve un caz.
un sfat ai 2 luni ca sa faci o sesizare de la data cand te-a agresat, adica daca ai certificat medico legal , calculezi data.
in primul rand faci sesizarea la Parchet nu la Politie
si in al doilea rand care imi place mi-e foarte mult trimiti la DGA.
o sa te cheme sa dai declaratie si pe el, si apoi liniste totala
dupa cateva zile de liniste faci sesizarea la DGA si le pune in vedere Militienilor sa ia masurile care se impun.
un sfat o sa iti trebuiasca martori, o pui pe mama ca martor , dar nu ca a auzit la telefon ci ca a fost de fata, sa zicem ca cand a sosit ea , el te batea si apoi a luat-o la fuga.
nu este o minciuna, este un adevar spus altfel , deci fara cuvintele de " telefon", era acolo.
succes.
Nu trebuie sa indurati asa ceva. Plangere, ordin de restrictie, luati-va pistol electric si spray cu piper.
pune mana pe par si se rezolva .....
Dacă are un verișor senator situația este încurcată pentru dvs.
Are șanse mari sa scape de sancțiunea legii penale.

Dacă însă nu încetează și politia va ajuta poate sa aibă și probleme penale.
Întrebarea este cat va va ajuta politia în circumstanțele descrise...
Nu cred ca va puteți descurca singura.

Alte discuții în legătură

Infractiunea de lovire si alte violente wao95 wao95 Buna ziua , as dori si eu cateva sfaturi Pe data de 06.07.2016 ma aflam intr-un cazino , la un momendat a venit la mine o persoana care mi-a cerut banii , eu ... (vezi toată discuția)
Loviri ionutalextop ionutalextop buna ziua,ma numesc alex,si sambata seara cu mai multi prieteni undeva la tara,stateam la strada,,,,printre care un locanic in stare avansata de ebrietate si ... (vezi toată discuția)
Politia nu si-a dat interesul!!!!???? mihaela_mimi_ro mihaela_mimi_ro Acum 2 zile mama a victima unei agresiuni cu agresor cunoscut ; fost batuta in asemenea hal incat la momentul actual este internata la Spitalul de Urgenta ... (vezi toată discuția)