avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 569 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salariul min/ec la salariatii cu ore/luna
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salariul min/ec la salariatii cu ore/luna

Buna ziua,

Cum calculati dvs salariul minim pe economie la un salariat incadrat cu 8 ore/luna?
1. Luati in calcul salariul tarifar orar din HG 1017/2015?
7.382*8 = 59.05, rotunjim la 60

2. Calculati cu regula de 3 simpla?

152 ore (min de zile lucratoare)..................1250
8 ore ...............................................................x
X = 8*1250/152 = 66 lei
?

Multumesc!


Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 11:37, 3 Mai 2016
Depinde de ce este mentionat in CIM. Daca este trecut un salariu lunar se va trece suma minima lunara, indifferent de numarul de ore lucratoare din luna, respective salariul lunar va fi fix. Daca s-a optat pentru salariu pe ora, acesta va fi calculat tot dupa regula de la pct. 1.
Se va lua in calcul salariul tarifar orar prevazut de HG 1017/2015.
Ultima modificare: Marți, 3 Mai 2016
Cornel Vasile, Consilier juridic
In CIM este trecut un salariu fix, insa nu stiu la ce anume sa ma raportez cand calculez salariul minim la 8 ore/luna... Dupa o modalitate de calcul am un salariu minim de 60 lei, iar dupa alta, 66 lei. Vreau doar sa fiu in legalitate.
Freeelis: multumesc!
Daca este trecut un salariu fix, atunci acela este salariul pe care trebuie sa-l acordati . Acest salariu nu poate fi sub salariul minim brut pe economie raportat la durata timpului de munca stipulata in c.i.m.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Tariful orar acord pentru 2010 Laura Vasilescu Laura Vasilescu Bună ziua, Conform prevederilor legale, tarifarul orar la acord rezultă din împărțirea salariului de încadrare la un anumit nr. de ore mediu pe ... (vezi toată discuția)
Calcul salar orar Anaj Anaj Va rog sa-mi spuneti cum se calculeaza corect SALARIUL ORAR: 1. salar de incadrare / 168 ore (media de ore lunara stabilita pentru anul 2014) sau 2. salar de ... (vezi toată discuția)
Drepturi salariale bugetari mancipri mancipri Buna ziua, Sunt incadrat la o societate bugetara. Am 34 de ani vechime in munca, cu calificare maxima ( muncitor calificat 1 - electrician ). Salariul meu ... (vezi toată discuția)