Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... testament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

testament

Matusa mea a decedat si nu are copii.
A avut inca 2 surori si un frate. Una din surori traieste si de la cealalta sora (care a decedat) are o singura fata .
De la frate (decedat) are 2 fete ( eu si sora mea).Eu am o fata , sora mea nu are copii.
Matusa mea a lasat prin testament o mostenire de 1/4 dintr-un apartament fetei mele.Acest lucru este contestat de sora mea spunind ca fata mea nu a dat declaratia de acceptare a mostenirii decat dupa 1 an si 20 zile , motiv pentru care sora mea invoca nulitatea testamentului.
Mentionez ca fata mea locuieste in acel aparatament avand contract de comodat semnat de matusa mea decedata, sora ei si verisoara mea , singurele proprietare la acel moment al apartamentului , deoarece dupa tatal meu decedat nu era facuta succesiunea.Nu am stiut ca trebuie facuta acea declaratie de acceptare a mostenirii in termen de 1 an .
Fata mea a platit intretinerea apartamentului si l-a renovat complet cu facturi de materiale pe numele ei.Acest lucru nu inseamna si o acceptare tacita a mostenirii pentru acea fractie de 1/4 lasata mostenire de matusa mea fiicei mele?
Va multumesc
Trebuia sa contactati un avocat, nu sa dati declaratii. Dupa mine, faptul ca a dat declaratia nu-i e avantajos, e mai dificil de invocat acceptarea tacita cand ai facut acceptare expresa autentica... dupa expirarea termenului.