Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Refuz inscriere la OCPI pt bun cumparat la licitatie ...
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Refuz inscriere la OCPI pt bun cumparat la licitatie de la lichidator judiciar

Am cumparat la licitatie organizata de un lichidator judiciar o garsoniera (libera de sarcini conform PV de licitatie), dar nu pot intra in posesie (semna contractul notarial) intrucat s-a refuzat inscrierea la OCPI. Mi s-a transmis ca va trebui sa aiba loc doua procese cu judecatorul sindic si cu firma de insolventa a caror durata poate ajunge si la un an (de la adjudecare trecand deja patru luni)
Este cineva amabil sa ma sfatuiasca ce as putea face in acst caz?#-o
Bunurile dobandite prin executare silita,sunt adjudecate ,nu cumparate
Dv sunteti adjudecatar al bunului imobil adjudecat prin licitatie publica in cadrul procedurii de executare silita
In situatia in care in caietul de executare silita ,bunul imobil figura drept liber de sarcini,
trebuie atent analizata situatia la ocpi-cand au fost notate sarcinile de cattre creditori
Existand mai multi creditori,posibil ca acestia sa fi notat la ocpi la date diferite privilegiul imobiliar si somatia de plata - dupa ce executorul judecatoresc a solicitat relatii la ocpi
Daca exista mai multi creditori,fiecare are dreptul sa desfasoare acte si actiuni cu scopul recuperarii debitului,unii reusesc altii nu conditionat de starea de solvabilitate a debitorului
Va revine obligatia sa asteptati hotararile definitive ale instantei de judecata
Va multumesc pentru clarificari si corectura. Nefiind in bransa, vreau doar sa gasesc pe cineva cu cunostintele necesare care sa ma poata sfatui daca e cazul sa incerc sa ma retrag, chiar daca am adjudecat bunul imobil, sau sa astept hotararile definitive ale instantei judecatoresti. Aceasta pentru a minimiza pierderile financiare, avand in vedere ca exista posibilitatea de a nu beneficia de acest bun nici dupa perioada estimata la un an !
Exista si posibilitatea de a pierde integral sumele achitate deja prin participarea la licitatie, avand in vedere ca unii reusesc sa-si recupereze debitul si altii nu, cunoscut fiind ca debitorul este deja in insolventa (daca nu cumva in faliment)?
belal62, utilizator
Astfel de cauze se judeca in termene lungi
Exista si posibilitatea de a pierde integral sumele achitate deja prin participarea la licitatie, avand in vedere ca unii reusesc sa-si recupereze debitul si altii nu, cunoscut fiind ca debitorul este deja in insolventa

In cazul in care hotararile judecatoresti vor dispune anularea actelor de executare silita,dv va puteti recupera sumele direct de la executorul judecatoresc responsabil pentru derularea procedurii de executare silita
Dv nu aveti problema cu debitorul execuat ci cu executorul judecatoresc care a organizat licitatia publica a bunului imobil
Dv ati virat c/v pret de adjudecare bun imobil dedus executarii in contul bancar al executorului judecatoresc
ynocentta, utilizator