Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... baza de calcul pentru pensie de serviciu
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

baza de calcul pentru pensie de serviciu

Legea 216/2015 prevede ca in evaluarea bazei de calcul pentru pensia de serviciu
a membrilor corpului doplomatic din Departamentul de Comert Exterior, se porneste de la salariul de baza si sporurile cuvenite.
Daca ma incadrez in conditiile legii 216/2015 din punct de vedere al anilor lucrsti cu pasaport diplomatic in misiuni in strainatate si daca ultimul meu salariu in Ministerul Comertului Exterior a fost de 5865 lei/luna in 1990, de la ce nivel se porneste acum pentru baza de calcul pentru pensie de serviciu ? Se aplica 80 % din acest salariu in vederea pensiei de serviciu ? Care este modalitatea practica ?
Se ia in considerare si O.U.G nr. 11/14.04.2016 de majorare a salariilor ?
moisezamfir, utilizator