avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 669 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensie alimentara in armata
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensie alimentara in armata

Bună ziua,sunt cadru militar și de câteva zile am fost chemat în judecata pt pensie alimentara.as dori sa știu dacă norma de hrana se ia considerare la stabilirea pensiei alimentare.Multumesc
Nu se ia în calcul la stabilirea pensiei de întreţinere. Există o hotărâre a ÎCCJ în acest sens:

www.avocatnet.ro/content/art... >

Aici puteţi citi textul deciziei ÎCCJ:
[ link extern ] >
Ultima modificare: Miercuri, 4 Mai 2016
GheorgheFloroiu, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Calculare pensie alimentare in cazul unui cadru militar ioanamail23 ioanamail23 Buna ziua, Numele meu este Ioana si am o intrebare legata de calcularea pensiei alimentare a baietelului meu. La divort s-a solicitat de la unitatea militare ... (vezi toată discuția)
Poprire norma hrana Paula Tudor Paula Tudor Buna ziua. Daca salariatul primeste norma de hrana, aceasta se ia in calcul la aplicarea popririi sau se scade din venitul net, poprirea aplicandu-se la ... (vezi toată discuția)
Indemnizatia de hrana la pensia de intretinere Cretu Oana Cretu Oana In fiecare luna din salariu net mi se retine 1/3 pensie de intretinere. Pe statul de plata din dec.2018 am primit si indemnizatia de hrana. Este corect ca si ... (vezi toată discuția)