Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... toate plângerile impotriva soluţiilor procurorului ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

toate plângerile impotriva soluţiilor procurorului de neurmărire (art. 340 NCPP), pe rolul Curtii de Apel, sunt de la PCA?

Ma intereseaza sa solicit informatii de interes public Curtii de Apel.
Si anume, cate plângeri impotriva soluţiilor procurorului de neurmărire (art. 340 NCPP) au fost inregistrate pe rolul Curtii de Apel,
cate admise si cate respinse.

Avand in vedere ca toate sunt in faza de fond, sunt automat toate aceste plangeri impotriva solutiilor Parchetului de pe langa Curtea de Apel?
CPP
Art. 340 - Plangerea impotriva solutiilor de neurmarire sau netrimitere in judecata
(1) Persoana a carei plangere impotriva solutiei de clasare sau renuntare la urmarirea penala, dispusa prin ordonanta sau rechizitoriu, a fost respinsa conform art. 339 poate face plangere, in termen de 20 de zile de la comunicare, la judecatorul de camera preliminara de la instanta careia i-ar reveni, potrivit legii, competenta sa judece cauza in prima instanta.

Dosarul penal poate fi instrumentat si de parchetul superior
CPP
Art. 325 - Preluarea cauzelor de la alte parchete
(1) Procurorii din cadrul parchetului ierarhic superior pot prelua, in vederea efectuarii sau supravegherii urmaririi penale, cauze de competenta parchetelor ierarhic inferioare, prin dispozitia motivata a conducatorului parchetului ierarhic superior.

si de alte directii dupa competenta (DNA, DIICOT)...

CPP
Art. 38 - Competenta curtii de apel
(1) Curtea de apel judeca in prima instanta:
a) infractiunile prevazute de Codul penal la art. 394 - 397, 399 - 412 si 438 - 445;
b) infractiunile privind securitatea nationala a Romaniei, prevazute in legi speciale;
c) infractiunile savarsite de judecatorii de la judecatorii, tribunale si de procurorii de la parchetele care functioneaza pe langa aceste instante;
d) infractiunile savarsite de avocati, notari publici, executori judecatoresti, de controlorii financiari ai Curtii de Conturi, precum si auditori publici externi;
e) infractiunile savarsite de sefii cultelor religioase organizate in conditiile legii si de ceilalti membri ai inaltului cler, care au cel putin rangul de arhiereu sau echivalent al acestuia;
f) infractiunile savarsite de magistratii-asistenti de la Inalta Curte de Casatie si Justitie, de judecatorii de la curtile de apel si Curtea Militara de Apel, precum si de procurorii de la parchetele de pe langa aceste instante;
g) infractiunile savarsite de membrii Curtii de Conturi, de presedintele Consiliului Legislativ, de Avocatul Poporului, de adjunctii Avocatului Poporului si de chestori;
h) cererile de stramutare, in cazurile prevazute de lege.
(2) Curtea de apel judeca apelurile impotriva hotararilor penale pronuntate in prima instanta de judecatorii si de tribunale.
(3) Curtea de apel solutioneaza conflictele de competenta ivite intre instantele din circumscriptia sa, altele decat cele prevazute la art. 36 alin. (2), precum si contestatiile formulate impotriva hotararilor pronuntate de tribunale in cazurile prevazute de lege.
(4) Curtea de apel solutioneaza si alte cauze anume prevazute de lege.

Da, cam asa banuiam si eu.
Oare situatiile prev Art. 325 - Preluarea cauzelor de la alte parchete... sunt rare, nu-i asa?

Ma intereseaza, in esenta, sa aflu cate plangeri s-au formulat impotriva judecatorilor.
Si sa demonstrez ca toate au respinse.
Ca sa ma duc cu aceasta informatie la CCR,
intrucat am termen luna asta exceptia de neconstitutionalitate a art. 340 alin. 8, ca solutia JCP este definitiva.
Nu chiar, in cazul meu doi procurori au preluat toate dosarele nemotivat pentru a le musamaliza si a comite grave abuzuri in ele :D Dar considerand ca sunt singurii din experienta mea probabil ca sunt cazuri rare