Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Iesire din indiviziune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Iesire din indiviziune

Buna seara!
problema mea este de fapt problema parintilor mei si suna asaÑ
-bunica a ramas vaduva si s afacut succesiunea prin care sa decis ce revine bunicii si celor doua fiice(una dintr ele mama mea).Mama a ramas in casa in casa cu bunica si tatal meu,iar sora mamei si-a urmat drumul in viata.Succesiunea dupa mortea bunicului sa facut inainte de anii 70.Intre timp parintii mei au renovat casa,au marit-o si bunica le'a facut act de vinzare cumparare pe pertea ei.
Problema cea mare este ca nu sa iesit din indiviziune cu sora mamei.Sunt 2 coproprietare una cu un procent si una cu mai putin,insa nu se stie de unde pina unde are una si de unde pina unde cealalta.Impozitul,de zeci de ani este platit doar de mama mea,pe intreaga proprietate.Nici macar carte funciara nu au pentru ca nefiind matusa de acord nu putem apela la o firma de specialitate.Cine ma poate sfatuii incotro sa o luam?pentru ca am vrea sa pun totul in ordine inainte sa decedeze parintii mei,care au peste 70 de ani.
Am incercat sa incheiem o intelegere cu matusa,insa a sus ca atita timp cit traieste nu semneaza nimic.

Multumesc,
Elena
Prin proces veți lamuri situația.
Este insa destul de complicat și de durata.
In cazul dvs. este clar ca va trebui sa rezolvati problema numai pe calea unei actiuni in instanta.
Va trebui sa deschideti o actiune de iesire din indiviziune, impotriva matusii.
Daca imobilul respectiv nu este comod partajabil in natura si tinand cont ca parintii dvs. detin o cota mai mare din casa, iar matusa mai mica, precum si de faptul ca parintii dvs. au locuit din totdeauna acolo, au facut imbunatatiri, renovari, etc... veti solicita instantei sa se atribuie imobilul parintilor dvs. urmand ca acestia sa-i dea o sulta (despagubire) matusii echivalenta cu cota-parte ce o detine.
Apoi veti putea face si cartea funciara.
Buna ziua!
la ce cheltuieli fixe ma pot astepta?ma refer la taxe fixe nu la onorariul unui avocat.
Multumesc,
Elena