avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 710 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Asociat unic
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Asociat unic

Buna ziua
Am un SRL in care sunt asociat unic. Conform legii nu mai pot fi asociat unic in alta firma. Intrebarea mea este:
Daca fac radierea/dizolvarea firmei, dupa pronuntarea sentintei finale, pot sa infiintez alt SRL in care sa fiu asociat unic?

Multumesc
Cel mai recent răspuns: Andrei_Micu , utilizator 20:04, 7 Mai 2016
Da, puteti sa fa faceti o noua firma, dar numai dupa radierea celei in care deja sunteti asociat unic
Multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Lichidare voluntara srl monica borz monica borz Buna ziua. Am doua intrebari: 1. in cazul unei dizolvari-lichidari voluntare, in care asociatii se inteleg asupra impartirii activelor, firma nu are datorii ... (vezi toată discuția)
Dizolvare societate comerciala (srl) gyandy gyandy Buna zua In anul 1992 eu am infiintat o societate comerciala tip SRL cu asociat unic,inregistrata la ORC Bucuresti. Durata de functionare a societatii este de ... (vezi toată discuția)
Referitor radiere srl leomi leomi Buna ziua, Va retin atentia in legatura radierea unui SRL al carui asociat unic sunt eu, firma nu are datorii, si stadiul firmei (de pe site-ul ReCom Online ... (vezi toată discuția)