Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Constituire srl
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Constituire srl

Care sunt pasii ptr. constituirea unui srl?
:coffee:

Aflati toate infomatiile de pe pagina ONRC:
[ link extern ]
Pentru inregistrarea unei societati comerciale cu raspundere limitata (SRL) cu asociat si administrator unic, aveti nevoie de:

1.Verificarea disponibilitatii si rezervarea denumirii societatii, la registrul comertului
2.Redactarea actului constitutiv. Acesta poate fi si sub forma de inscris sub semnatura privata, insa ar fi de dorit sa se apeleze la serviciile unui jurist
3.Se redacteaza la notar declaratia cu specimenul de semnatura, aceasta se cere sub forma autentica
4.Se completeaza cererea de inregistrare ORC, formularul il gasiti pe www.onrc.ro si il puteti completa cu calculatorul, apoi imprimati
5.Daca sediul va fi in locuinta Dvs., situata la bloc sau in imobil comun, sau curte comuna, va fi nevoie de acordul vecinilor. Formularul se gaseste tot pe site-ul ONRC. Daca imobilul ce va servi drept sediu este arondat la asociatie de proprietari, este nevoie si de acordul de la ei.
6.Contract de inchiriere sau de comodat pentru sediu
7.Extras de carte funciara (CF) pentru imobilul ce va servi drept sediu
8. Declaratie pe propria raspundere ca nu sunteti asociat unic la alta firma
9. Copie de pe cartea de identitate
10.Dovada depunerii capitalului social de minimum 200,-lei la banca (foaie de varsamant)

NOTA: actul contitutiv, declaratiile se redacteaza contra cost si la registrul comertului.