Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... partaj acord
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

partaj acord

Buna seara,

Am depus actiunea de divort impreuna cu sotul acum o luna si ceva, divort de comun acord care are termenul de infatisare 1 sept.
Avem de impartit 2 terenuri dintre care unul achizitionat prin credit ipotecar. Eu apar ca debitor si sotul co-debitor in contractul de credit. Am convenit ca terenul cu credit imi va ramane mie si celalat lui.Mentionez ca terenul cu credit avea valoarea cam 65 000 de eur acum un an creditul s-a facut pe 45 000 eur pe 25 de ani. Celalalt teren care il vrea el are o valoare f mica comparativa -in jur de 6 000 eur si e achitat integral.
Intrebarea noastra este cum sa facem exact asa numita "tranzactie" petrnu a nu plati taxe notariale (care ne-ar aduce la sapa de lemn) si totusi sa il scot pe el de pe acel contract de credit?

Multumesc
Nu va mai bateti capul fiindca solutia nu se afla la noi ci la banca care v-a acordat creditul! Orice act ati face dvs nu este opozabil bancii daca ea nu isi da acordul! Contractul de credit este un contract bipartit intre banca, pe de o parte, si dvs si sot , pe de cealalta parte!
B-)
MIHAI GRIGORE, Avocat
Va recomand sa mergeti la banca, sa expuneti problema data si sa le spuneti varianta dv. de partaj. Apoi incheiati tranzactia pe care o depuneti pana la primul zi de infatisare, in instanta, pentru a va recupera taxele de timbru. ;)
Va multumesc!
O sa solicit o intalnire la sucursala unde am deschis creditul sa vedem ce spune banca.
La ce taxe de timbru va referiti? Inca nu am facut nimic clar/oficial cu partajul, doar divortul .
Taxele de timbru se refera la actiunea de partaj, care poate fi introdusa in timpul divortului sau dupa solutionarea acestuia, astfel incat sa impartiti bunurile si datoriile comune, in cazul in care calea amiabila este total exclusa.
Succes la banca! ;)