Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Recurs partaj bunuri comune
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Recurs partaj bunuri comune

daca mi s-a respins cererea de apel (inca nu stiu motivele), la recurs mai pot invoca motivul ca hotararea ( sentinta) de la fond s-a dat de alt judecator decat cel care a participat la dezbateri? Si a doua intrebare: daca pot cere in cererea de recurs ca impartirea imobilului sa se faca in natura fiindca nu pot plati sulta.La interogatoriu ce mi s-a luat am fost de acord sa platesc sulta dar nu stiam ca va fi asa de mare si nu-mi pot permite. Multumesc!
Imobilul se va imparti in natura, numai daca in urma expertizei efectuate, s-a constatat ca acesta poate fi comod partajabil in natura.

Daca imobilul presupune o unitate locativa compacta, ce nu poate fi impartita in doua, (astfel incat sa toate utilitatile sa poata fi separate, sa existe intrari separate , partile sa nu se deranjeze reciproc prin folosirea imobilului) atunci acesta va trebui sa fie atribuit uneia dintre parti, urmand ca aceasta sa plateasca sulta catre cealalta parte.

Daca o astfel de expertiza nu s-a facut la fond, atunci in recurs, nu se mai poate face.

Cam tarziu v-ati gandit ca nu puteti suporta sulta! :(
Intradevar nu m-am gandit ca in justitie se pot face astfel de "judecati'.Nu s-a tinut cont nici la fond nici la apel ca eu mi-am vandut apartamentul bun propriu ca sa fac casa cu pricina. Instanta a impartit totul la 2 , nu a contat ca s-a facut doar cu banii mei. Bataie de joc.
Probabil ca nu ati avut suficiente dovezi pentru a demonstra ca imobilul respectiv a fost facut in mod exclusiv cu contributia dvs. din vanzarea unui bun propriu.
am avut dovezi contractul de v-c si martori, si totusi........pare incredibil dar asa e.
Puteti formula recurs, motivul invocat de dvs. se incadreaza in preved. art.488(1)pct.2 NCPC-Motivele de casare.Nu mai puteti solicita in recurs ca impartirea imoblilului sa se faca in natura ptr. ca nu ati fi stiut cat de mare este sulta.