Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Am voie sa filmez examenul pentru permis conducere?
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Am voie sa filmez examenul pentru permis conducere?

Am dreptul sa filmez cu , camera ascunsa sau la vedere proba practica pentru perminsul auto ?

Dar sa inregistrez cu un microfon?

Daca da , in ce conditii ?
Daca nu , ce lege incalc ?
Pentru a inregistra examenul trebuie sa aveti permisiunea examinatorului.

Mai exact cum ati dori sa inregistrati proba practica in timp ce sustineti examenul?
Cu o mana tineti camera video si cu cealalta volanul? Sau cu una tineti camera si cu cealalta microfonul?

cyan a scris:

Pentru a inregistra examenul trebuie sa aveti permisiunea examinatorului.

Mai exact cum ati dori sa inregistrati proba practica in timp ce sustineti examenul?
Cu o mana tineti camera video si cu cealalta volanul? Sau cu una tineti camera si cu cealalta microfonul?

Tehnologia a avansat mai mult de cat credeti, si de vorbit la telefon se poate in timp ce conduceti folosind hands free

Totusi imi puteti spune ceva despre cat de legal este?
Este posibil ca tehnologia sa fie mai avansata mai mult decat cunosc (pe vremea mea existau pick-up, radiocasetofon, magnetofon, walkman) dar nu aveti voie sa inregistrati examenul fara acceptul examinatorului.
A fost o propunere pentru montarea de camere pe masinile de scoala pentru filmarea examenului dar din cate cunosc nu s-a finalizat legislativ.
Nu stiam ca se poate vorbi la telefon folosind handsfree.:sorry: #-o