avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 499 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Solutii de a nu mai fi coproprietar imobil
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Solutii de a nu mai fi coproprietar imobil

Din 2008, detin 20% dintr-o locuinta (ca mostenitor cu toate actele la zi, cu certificat de mostenitor, inclusiv acte inregistrate la serviciul cadastral).
Eu nu beneficiez de aceasta locuinta (ma rog de cele 20%) si fara sperante ca voi avea acces in locuinta unde locuiesc rude de ale mele (suntem frate si sora).

Eu platesc anual impozit din 2008 si caut o solutie sa ma debarasez de aceasta "proprietate 20%".
Va rog ajutati-ma cu idei si solutii legale si cel mai putin costisitoare. Multumesc!
Ultima modificare: Joi, 19 Mai 2016
iesiredinindiviziune, utilizator
Cel mai recent răspuns: iesiredinindiviziune , utilizator 13:54, 31 Mai 2016
Exista posibilitatea fie pe cale amiabila, fie pe calea unei actiuni in instanta.

Pe cale amiabila: discutati cu ceilalti coproprietari sa va cumpere cei 20% din imobil, facand in acest sens acte de vanzare-cumparare la notar.

Pe calea instantei: o actiune de iesire din indiviziune cu atribuirea imobilului respectiv catre ceilalti coproprietari, urmand ca acestia sa va desbagubeasca prin plata unei sulte echivalente cu cota de 20 % pe care o detineti.
Multumesc pentru acest raspuns!

Exista o posibilitate de a renunta eu la proprietate altfel?

Nu stiu daca ceilalti proprietari vor, pentru ca asa au toata proprietatea la dispozitie, partea mea gratuit, impozit in cota de 80%, etc...

Pot face eu o Donatie acestor proprietari? Trebuie sa fie de acord?

Este mai costisitor prin donatie decat prin vanzare-cumparare? Sau proces...?! Multumesc.
Declaratie de renuntare la proprietate. Inscrisa in CF.
Mergeti la un notar.
Multumesc pentru raspuns !

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Renuntarea la o cota din mostenire dyym1 dyym1 Suntem trei frati care, in urma decesului parintilor si dezbaterii succesorale am devenit proprietarii unui imobil , fiecare in cota de 1/3. In prezent doi ... (vezi toată discuția)
Cedare la succesiune predaioan predaioan Dupa moartea mamei mele, suntem trei frati si tatal nostru care mostenim o casa care era pe numele mamei.Tata si unul din frati vor sa-mi cedeze mie partea ... (vezi toată discuția)
Cedare cota indiviza intre mostenitori costystanescu costystanescu unul dintre mostenitori cu o cota indiviza de 1/4 in urma unei succesiuni poate ceda catre unul dintre ceilalti mostenitori cota sa indiviza prin notariat. ... (vezi toată discuția)