Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Aplicare oug 44/2015
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Aplicare oug 44/2015

Buna ziua. Rog ajutor: am platit in mai datorii catre primarie pentru anii precedenti. Majorarile de intarziere calculate sunt in val. 700 lei. Am cerut reducere pt. majorari conform OUG.44/ oct.2015 si au spus ca nu am dreptul intru-cat datoria trebuia sa platesc pana 31 martie 2016. Unde pot sa ma adresez pt clarificare? Multumesc!
george-neagu, moderator
Raspunsul primit este corect. E tardiv. Trebuia sa depuneti o notificare inainte de 31.03.2016 prin care va exprimati intentia de a beneficia de anularea obligatiilor de plata accesorii, in conformitate cu prevederile OUG nr.44/2015, urmata de plata debitelor pana la 31.03.2016 si in ultima faza sa depuneti o cerere de anulare a accesoriilor (dobanzi, penalitati).