Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... raspuns la cerere scrisa
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

raspuns la cerere scrisa

exista obligatia angajatorului,privat,de a raspunde,intr-un timp anume unei cereri?Zilele de concediu de odihna,aferente vechimii in munca,le solicita angajatul sau este obligatia biroului RU?Multumesc.
Legislatia in materie - OG 27/2002 - este aplicabila numai sectorului bugetar.

Procedura solutionarii unor cereri adresate angajatorilor privati ar trebui sa se regaseasca in cuprinsul reg.intern ori intr-o procedura operationala aplicabila la nivel intern.

In practica, acordarea CO se face in baza unei programari si la solicitarea salariatului respective.
multumesc pentru raspunsuri.intrebarea despre co nu se referea la progamare sau acordare ci la numarul zilelor respective in acord cu CCM.trebuie sesizat angajatorul de catre angajat cu privire la faptul ca numarul de zile de co trebuie modificat sau este datoria angajatorului?
Nu ar trebui sesizat angajatorul in aceasta privinta, potrivt CCM fiecare salariat are dreptul la un numar de zile de CO , sens in care RU trebuie sa aiba o situatie exacta cu acest numar de zile.
multumesc