Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Adapostul antiaerian. Unde aflu in proprietatea cui ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Adapostul antiaerian. Unde aflu in proprietatea cui este?

Buna seara!

Blocul a fost construit in 2010 si a fost prevazut legal cu adapost antiaerian.
Exista doua probleme:
1. e ca usa e incuiata, iar constructorul are materiale de constructii depozitate acolo.
2. exista o poveste cum ca, intr-un alt bloc, acelasi constructor a vandut adapostul antiaerian ca si spatiu locativ

Pe a doua problema e mai usor de combatut ca e nevoie de hartie de la asociatie ca sa poata vinde, dar la prima e mai greu.

Asociatia vrea sa ii trimita o cerere sa evacueze adapostul, dar nu inainte de a confirma cine este in posesia lui.

Asadar intrebarile sunt:
1.unde aflu in proprietatea cui este adapostul?
2. este asta cea mai eficienta metoda de a-l forta pe constructor afara din adapost?

Va multumesc!
1-Toate edificiile care prin proiectul tehnic detin spatii speciale pentru utilizare in caz de necesitate,cutremur,atac aerian,etc se afla in evidenta si apartin autoritatilor publice locale=primarii,ISU
De regula ,primariile teritoriale detin obligatia sa aloce fonduri pentru intretinerea adaposturilor antiaeriene
Actualmente aceste spatii,au primit utilizare de depozitare muraturi ,anvelope si alte bunuri ale locatarilor
2-
exista o poveste cum ca, intr-un alt bloc, acelasi constructor a vandut adapostul antiaerian ca si spatiu locativ

Probabil ca intradevar este "o poveste",deoarece ,pentru eventuala vanzare era necesar extras de carte funciara-care in cazul mentionat pentru subsol tehnic cu utilizare speciala nu se elibereaza..
3-.
constructorul are materiale de constructii depozitate acolo
cea mai eficienta metoda de a-l forta pe constructor afara din adapost

Cea mai eficienta metoda este sesizarea oficiala a inspectoratului pentru situatii de urgenta care raspunde de aceste spatii , care nu accepta depozitarea de produse cu risc, care aplica amenzi substantiale concomitent cu obligatia de eliberare spatiu si asigurare utilitate prevazuta in proiectul tehnic al constructiei
ynocentta, utilizator
Multumesc pentru raspunsul rapid.

Recunosc ca e si pe placul meu. :D