Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Platforma betonata
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Platforma betonata

Buna ziua.
Detin o platforma betonata dar fara pamantul aferent, in acest an am vazut depozitate pe platforma diverse utilaje care nu imi apartin.
Dupa ce m-am interesat utilajele sunt ale primariei.
Ce pot sa fac sa-mi eliberez proprietatea?
Mentionez ca platesc impozit la primarie pe aceasta platforma betonata ( aprox. 5000 mp platforma ) si acum mult timp in urma am facut adresa la primarie sa cumpar pamantul de sub platforma si nu am primit nici un raspuns.
Va rog sa ma ajutati.
Multumesc.
Se impune o intrebare: Terenul al cui este? Terenul este ingradit? In ce calitate detineti platforma betonata (ce titlu aveti)?
Proprietarul pamantului este primaria.
Cand am cumparat cladirea pe contractul de vanzare este trecuta si platforma cu nr. cadastral.
Eu am platit chirie pe pamant pana in 2013. .. dupa acest an nu..pentru ca nu am mai avut activitate.
Solicitati primariei, in scris, sa va elibereze platforma, daca n-o face parcurgeti procedura prealabila a contenciosului si introduceti actiune la instanta. Totodata, imprejmuiti platforma (daca nu a existat imprejmuire pana acum, va trebuie autorizatie de construire eliberata de primarie).