Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... copil minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

copil minor

vreau sa aduc copilu minor in germania precizez ca mama si copilu au stat 6 luni au acte aici si a mers acasa si acum nu mai vrea sa vina.credeti ca am sanse sa aduc copilu aici fara divort
Ce varsta are copilul ?
Daca e de varsta mica , nici daca divortati nu il aduceti in Germania.
in septembrie face 2 anisori
daca merg sa divortez si sa cer custodia copilui credeti ca am sanse
Nu trebuie să obțineți ca autoritatea părintească să fie exclusivă ci trebuie doar ca locuința copilului să fie stabilită la dvs. Având în vedere vârsta copilului nu prea aveți șanse.
Puteți sa cereți ca locuinta copilului sa fie la dvs și fără sa divortati, însă șansele reale sunt mici.
Mama a venit cu copilul la dvs și nu s-a adaptat sau care e problema? În tara, mama are de munca? Dvs munciți în Germania sau acolo v-ați stabilit?