Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... exista autoritatea de lucru judecat intre contenciosul ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

exista autoritatea de lucru judecat intre contenciosul administrativ si contenciosul constitutional?

Pot sesiza contenciosul administrativ cf. art. 1 (7) din Legea 554/2004 cu privire la ordonanta notorie de modificare a CPP, mai precis cu privire la neconstitutionalitatea art. 318 din CPP (deja declarat neconstitutional de CCR prin Decizia nr. 23 din 20.01.2016)

Deasemenea pot sesiza Curtea Constitutionala cf. art. 29 din Legea 47/1992

Daca sesizez contenciosul administrativ si contenciosul constitutional, se poate invoca in cererea care se judeca la urma exceptia autoritatii de lucru judecat? Tehnic este procedura necontencioasa adica nu exista interese in contradictoriu cu alta persoana...

"
procedură necontencioasă, totalitatea normelor procesuale în baza cărora instanţele judecătoreşti rezolvă cereri prin care nu se urmăreşte realizarea sau stabilirea unui drept sau interes potrivnic faţă de o altă persoană
"
[ link extern ]

eusaisapte a scris:
Pot sesiza contenciosul administrativ ...

Nu.

eusaisapte a scris:

Deasemenea pot sesiza Curtea Constitutionala ...

Da.

In ce consta neconstitutionalitatea art. 318 din CPP (deja declarat neconstitutional de CCR prin Decizia nr. 23 din 20.01.2016)?
trandafir2 a scris:

In ce consta neconstitutionalitatea art. 318 din CPP (deja declarat neconstitutional de CCR prin Decizia nr. 23 din 20.01.2016)?

Intrebarea e retorica fiindca CCR s-a pronuntat asupra acestei chestiuni. Procurorul cum ii suna numele functiei n-are trebui decat sa procure probe si informatii, nu sa faca propuneri de nici un fel fiindca asa s-au intamplat majoritatea abuzurilor din Romania, din simpatia dintre judecator si procuror si fiindca procurorului i se pare ca scrie legea cand face un referat si nimeni nu trebuie sa-l contrazica - e frica prostului care-si intretine prestigiul profesional din abuzuri si nu din merit, adica-si impune prestigiul prin terorism.

Din experienta reprezentantii Ministerului Public cica reprezinta interesul public si sunt mereu impotriva interesului public si a legii, si savarsesc acte de terorism cand cineva li se opune in drept, vorbind in calitate de victima a asa-zisilor procurori romani si judecatorii pe care-i controleaza. Nu degeaba Satan este numit primul procuror al lumii...
eusaisapte a scris:
Intrebarea e retorica fiindca CCR s-a pronuntat asupra acestei chestiuni.

Eu stiu ca CCR s-a pronuntat deja, ba mai mult "s-a pronuntat" si Guvernul Romaniei, de cateva zile, in sensul ca a modificat CPP prin Ordonanta in care a inclus toate Deciziile CCR. Eu v-am adresat intrebarea crezand ca aveti o parere juridica si doriti sa o expuneti.

eusaisapte a scris:
Procurorul cum ii suna numele functiei n-are trebui decat sa procure probe si informatii, nu sa faca propuneri de nici un fel fiindca [...]

Ce sa zic, legal face propuneri prin actele pe care le intocmeste, propunerile sunt de competenta procurorului.

trandafir2, moderator
cu tot respectul guvernul nu face legea si nici n-a motivat urgenta ordonantei ci a falsificat-o, si-n hotararea CCR scrie ca procurorul n-are dreptul sa dispuna renuntarea la urmarirea penala, indiferent daca judecatorul "aproba" sau nu. Trebuie sa fie idea judecatorului, la fel cum procurorul nu poate propune condamnarea, ci el strange probe si informatii si face un rechizitoriu in care retine ceea ce crede ca reprezinta probele. Practica iilicita din Meltenica a depasit de mult si cu mult legislatia...

spre exemplu eu sunt cercetat pentru infractiunea de Incalcarea solemnitatii sedintei pentru ca ascultam carti audio la casti in mod silentios, si dovada e ca aceasta e de natura a incalca solemnitatea sedintei. Aceasta bineinteles inseamna ca trebuie sa ma duc la audierile abuzive, si sa fac dosar penal asa-ziselor organe judiciare

Unde vedeti dumneavoastra propuneri in acest abuz? In alta ordine de idei, daca procurorul are tupeu, sa ma trimita in judecata cu rechizitoriu, ca sa riste inchisoarea pentru infractiunea de Represiunea nedreapta, Cercetarea abuziva... altfel evident e Hartuirea - urmarirea nejustificata a unei persoane pe scurt de natura a-i produce temere
eusaisapte, utilizator