Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Soluţionare plângere NUP în instanţă
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Soluţionare plângere NUP în instanţă

Bună seara.
Am făcut o plângere în instanţă, împotriva unei ordonanţe de NUP şi am primit de la judecatorie două comunicări: prima, prin care sunt chemată in instanta la data solutionarii plangerii (sapt aceasta), iar cea de-a doua (la o zi distanta), in care mi se spune ca am posibilitatea sa depun note scrise si ca plangerea mea va fi solutionata în camera de consiliu, cf art 341 Cpp. Am vazut ca acest articol spune ca procurorul se pronunta în camera de consiliu, fara participarea procurorului, petentului, intimatului.
Intrebarea mea este: mă prezint sau nu in instanta?? Plangerea mea la organele judiciare (care a primit NUP), este din 2013 (daca are importanta).
Multumesc!
Rămâne la aprecierea dvs dacă vă prezentați sau nu. Dacă nu participați depuneți concluzii scrise.
Ok, dar ma pot prezenta, vreau sa stiu, cata vreme art 341 CPP spune că judecatorul se pronunta fara participarea părţilor???
Vreau sa stiu daca am acces in camera de consiliu si daca imi pot sustine plangerea verbal?
Multumesc mult!
Dacă ați fost citat în instanță este evident că puteți merge.