Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Contract de creditare intre societate si asociat / ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Contract de creditare intre societate si asociat / administrator ?

Buna ziua,
Pe scurt speta este urmatoarea:
- la sfarsitul exercitiului financiar anterior s-a decis repartizarea profitului pentru acoperirea pierderilor din anii precedenti;
- acum asociatul unic/adminstrator doreste un imprumut (pentru uz personal ) de la firma ( SRL) pana anul viitor cand v-a lua dividende.

In baza Legii 31/1990 art 144 4 lit."a" putem incheia un contract de creditare intre societate (SRL) si asociat/ administrator , in limita echivalentului in lei a sumei de max. 5.000 eur , la care se vor calcula si dobanzi la nivelul de referinta stabilit de BNR?

Multumesc anticipat !!!

Administratorul poate credita societatea in baza unui contract de imprumut in functie de necesitatile acesteia si in NICIUN caz societatea sa crediteze asociatul. Sumele imprumutate de asociati firmelor se evidentiaza cu ajutorul contului "455" si se poate calcula dobanda la nivelul dobanzii de referinta BNR, totul cu respectarea Legii nr.70/2015 care a intrat in vigoare de la data de 09.05.2015.
Daca in momentul de fata in contul 1171 aveti doar pierdere din anii precedenti,nu veti putea repartiza profit la dividende ( obligatoriu dupa aprobarea si depunerea bilantului contabil), prin articolul 1171=457.
Nu recomand sub nicio forma ca societatea sa imprumute asociatul, ar putea intra si sub incidenta Codului Penal.