Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Solutie motivata Judecator camera preliminara
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Solutie motivata Judecator camera preliminara

Buna dimineata
Am formulat o plangere penala. Solutia data de procuror si mentinuta de primul procuror a fost de clasarein baza art.16 litera a(fapta nu exista).Mentionez ca plangerea penala a avut 2 puncte ,iar cercetarea penala s-a efectuat doar la un singur punct si acolo la solicitarea mea.
Am facut plangere la judecatorul de camera preliminara care continea doua cereri:
1) nulitatea relativa deoarece referatul organului de politier incalca prevederile art.321 c.p.p., iar ordonanta de clasare art.286, alin.2,litera d cpp.
2). admiterea actiunii, deoarece solutia de clasare era in totala contradictie cu dovazile existente la dosar la punctul1 al plangerii,iar la punctul 2 nu exista nici-un document care sa o sustina, desfiintarea solutiei de clasare si reluarea cercetarilor la punctul1 si inceperea urmaririi penale la punctul 2. Judecatorul de camera preliminara a respins ca nefondata plangerea, iar la punctul 2 unde asa cum am mentionat nu exista nici-un act de cercetare,citez:" judecatorul de camera preliminara apreciaza ca situatia este similara cu cea anterior expusa"
Intrebari:
1).Judecatorul de camera preliminara era obligat sa dea o solutie motivata la primul capat de cerere (nulitatea relativa)? baza legala?
2).este legal ca in anul 2016 un judecator sa dea o solutie pe considerente personale?

Cu multumiri
Incheierea este definitiva, va inteleg criticile dar din pacate sunt de prisos in acest moment.
Va multumesc. Stiu ca solutia este definitiva,dar asi dori un raspuns la cele 2 intrebari precum si baza legala.
Cu respect
Va motiva instanta.
Legea îl obliga.
Care instanta daca hotararea este definitiva?