Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Care este legea care impiedica urmarirea penala ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Care este legea care impiedica urmarirea penala fiindca exista identitate intre parti si fapte?

procurorul a invocat ca exista o conditie pentru neurmarirea penala cf. art. 16 (1) e) din CPP si anume ca exista identitate intre parti si fapte cercetate anterior (dar pentru care nu s-a emis o ordonanta de clasare cf. art. 16 din CPP)

Fiindca aceasta conditie nu este prevazuta prin lege, nu exista, cu atat mai mult cu cat are hiba mentionata a faptului ca nu exista clasarea anterioara

Exista in lege aceasta conditie invocata "beletristic" de procuror?
Faceti plangere impotriva actelor procurorului, in temeiul art.336-339 cod procedura penala,
identitatea cu privire la parti si fapte cercetare anterior poate fi invocata in anumite situatii.
Va intreb: s-au mai facut plangeri impotriva actelor procurorului si pana in ce stadiu au ajuns?
in concret s-au falsificat ordonante cf. art. 314 (1) a) si art. 315 (1) a) din CPP, adica plangerile n-au fost respinse prin clasare cf. art. 16 din CPP asa cum pretinde acest asa-zis procuror. Am formulat plangere cf. art. 339 din CPP, si voi face cf. art. 340 din CPP cu siguranta - niciodata procurorul ierarhic superior nu si-a contrazis subordonatii din experienta mea, chiar daca instanta le-a anulat ordonantele...
eusaisapte, utilizator
Nu stiu ce sa va raspund, caci din expunerea dvs. nu se prea intelege ce s-a intamplat, nici din ce ati scris aici
procurorul a invocat ca exista o conditie pentru neurmarirea penala cf. art. 16 (1) e) din CPP si anume ca exista identitate intre parti si fapte cercetate anterior (dar pentru care nu s-a emis o ordonanta de clasare cf. art. 16 din CPP)

nici din ce ati scris aici
in concret s-au falsificat ordonante cf. art. 314 (1) a) si art. 315 (1) a) din CPP, adica plangerile n-au fost respinse prin clasare cf. art. 16 din CPP asa cum pretinde acest asa-zis procuror.

S-a dispus inceperea urmaririi penale? Cand, cum?
S-a pus in miscare actiunea penala? Cand, cum?