Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... acordare indemnizatie dupa noua lege
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

acordare indemnizatie dupa noua lege

Buna seara am o nelamurire: eu lucrez cu contract de munca pe perioada nedeterminata din data de 23 aprilie 2015 tocmai am aflat ca sunt insarcinata insa eu vroiam de ceva timp sa renunt la locul de munca si sa stau o perioada acasa . Daca eu mi-as da acum demisia as putea beneficia de indemnizatie avand in vedere ca am deja 13 luni de munca si ca voi naste in luna februarie?
Numai de la angajatori se ia acea adeverinta.

1. Indiferent de relatiile dintre dvs. si angajator acesta este obligat sa va elibereze adeverintele necesare.

2. In caz de refuz puteti face o sesizare la ITM sau il puteti actiona in judecata.
Sau puteti apela la mediere.