Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Obligatia de a avea pos
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Obligatia de a avea pos

Am o intreprindere familiala cu activitate de comert. Sunt obligata sa intalez pos daca am depasit limita de10000euro . Aceasta lege se aplica doar persoanelor juridice sau si intreprinderilor familiale, ii si pfa? Am inteles ca daca ai acest aparat si nu ai tranzactii pe el platesti penalizari si cum magazinul este la tara nu cred ca o sa fie ok ptr noi.
Proiectul de lege trimis la promulgare, prevede ca : Persoanele juridice care desfăşoară activităţi de comerţ cu amănuntul şi realizează anual o cifră de afaceri mai mare decât echivalentul în lei al sumei de 10.000 euro vor accepta ca mijloc de plată şi cardurile de debit, şi cardurile de credit.
Avem o întreprindere familiala , întrebarea ie , la depășirea 10000 de euro avem și noi obligația de a instala pios ???
Bratu Gheorghe.., utilizator
if-ul este persoana juridica. aveti cod fiscal.