Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Instalare pos
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Instalare pos

Plafonul de 10000 euro la care devine obligatorie pentru comercianti instalarea pos, se refera la cifra de afaceri a societatii sau incasari anuale ale unui singur punct de lucru ?In cazul in care societatea detine mai multe chioscuri
Se refera la cifra de afaceri totala, adica cea din bilant:

HG 949/2017 privind aprobarea Normelor metodologice pentru aplicarea Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 193/2002 privind introducerea sistemelor moderne de plată :

b) comercianţi - persoanele juridice care desfăşoară activităţi de comerţ cu amănuntul şi au realizat în anul precedent o cifră de afaceri mai mare decât echivalentul în lei al sumei de 10.000 euro, la cursul de referinţă al Băncii Naţionale a României la data de 31 decembrie a anului precedent;
Ioan Petru Butariu, Contabil