Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... cand se emite decizia de incetare a suspendarii CIM, ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

cand se emite decizia de incetare a suspendarii CIM, data incetarii suspendarii, data inregistrarii in REVISAL

Buna ziua,

Va voi descrie un caz particular si va rog sa imi spuneti cum ar trebui sa procedez in aceasta situatie.

Pentru un angajat care este in CFS (cu CIM suspendat in perioada 22.04 - 13.05.2016) conform ceriirii, decizia de suspendare se redacteaza cu data de 16.05 (fiind prima zi lucratoare) cu ziua incetarii suspendarii 14.05 (desi este zi nelucratoare)?

Incetarea se inregistreaza in Revisal in data de 16.05?

La acest angajat cu salariu sub minimul pe economie reglementat prin modificarile cu 01.05, ii redactez Actul Aditional cu modificarea salariala care care intra in viguare cu data de 14.05 (zi nelucratoare) sau 16.05 (prima zi lucratoare)?

Termenul de transmitere in Revisal este de 20 zile?

Va multumesc anticipat!
Dramu_Roxana, utilizator
Data incetarii suspendarii =13.05.2016
Decizia de incetare a suspendarii se poate emite cu data de 16.05.2016, data la care se poate opera si in Revisal.

Modificarea salariului se va face incepand cu data de 14.05.2016.

Nu exista text de lege dare sa dispuna ca efectele unui act juridic trebuie sa se produca numai in zile lucratoare.
Chiar daca 13.05 a fost ultima zi in care salariatul a fost in CFS? Incetarea suspendarii trbuie efectuata cu data de 13.05?
Intr-adevar, data incetarii este 13.05.2015, chiar daca este ultima zi de CFP.