Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Transmiterea in Revisal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Transmiterea in Revisal

Buna ziua!
Un angajat care este pana vineri inclusiv (29.05.2020) in preaviz. Este ok daca maine 29.05.2020 ii inregistrez in revisal incetarea si la data incetarii trec 01.06.2020? Sau in data de 02.06.2020 fac incetarea si in revisal la data incetarii trec 01.06.2020??
Si un angajat care este in concediu fara salar pana in data de 05.06.2020. Prima lui zi ar trebui sa fie data de 08.06.2020, dar este zi nelucratoare. Cum il reactivez in revisal? In data de 05.06.2020 incetez suspendarea contractului si la data incetare suspendare trec data de 08.06.2020 sau data de 09.06.2020??
Multumesc.
1.Este ok daca maine 29.05.2020 ii inregistrati in revisal incetarea si la data incetarii treceti 01.06.2020.

2. Incetarea suspendarii = 05.06.2020
Va rog sa ma ajutati cu doua raspunsuri.
1. In Revisal am: la DATA SFARSIT SUSPENDARE trecut 15.05.2020 si la DATA INCETARE SUSPENDARE 15.05.2020 si angajatul a venit la munca in data de 15.05.2020, este ok? Aici este vorba de somajul tehnic (initial a fost facut pe perioada 03.04.2020 - 15.05.2020, doar ca angajatul a venit mai repede cu o zi) In data de 14.05.2020 am facut incetarea suspendarii in Revisal si transmiterea in REGES, Doar ca la data incetare am trecut data de 15.05.2020. Am urmat pasii corect? in 15.05 trebuia sa vina la munca?
2. Si acel angajat care are concediu fara salar pana in data de 05.06.2020. Eu in data de 05.06.2020 fac incetarea suspendarii in Revisal si la DATA INCETARE SUSPENDARE trec data de 05.06.2020?? Si acea zi (05.06.2020) in pontaj este zi suspendata? El isi incepe activitatea in ziua urmatoare lucratoare dupa acea data??? Acea data care o trec in Revisal la DATA INCETARE SUSPENDARE este zi lucratoare?

Multumesc
1. Nu este corect .... trebuia sa vina la munca in data de 16.05.
Daca angajatul a venit mai repede cu o zi, atunci data incetarii era 14.05 si nu 15.05.

2. 05.06.2020 = incetarea suspendarii in Revisal = incetare suspendare
Offf. Va Multumesc frumos pt. răspunsuri. Sa știți ca sfaturile dumneavoastră mă ajuta foarte mult și apreciez promptitudinea dumneavoastră (spun ma ajuta/ajutat, pentru ca am avut o grămada de lucruri și de întrebări pr care le-am lămurit cu ajutorul răspunsurilor primite de la dumneavoastră)
Eu tot sper ca am procedat bine.
La 1. Conf. Art. 53 Alin 2 din Codul Muncii angajatul își reia activitatea mai repede decât e prevazut. Și: In data de 14.05 am întocmit decizia de încetare a suspendării conf art. 53 alin2., am făcut și in Revisal aceste lucruri. Iar data de încetare am trecut 15.05(prima zi de lucru) Reglementarile de la inspecția muncii spun: “Data de încetare suspendare se înregistrează cu valoarea aferentă zilei următoare ultimei zile in care contractul a fost suspendat. In acest caz a fost suspendat pana in 14.05. Deoarece șeful sa răzgândit și ia chemat mai repede la munca.
Dacă credeți ca am greșit, cum pot remedia?
La 2. Nu este tot așa??: perioada de suspendare este pana in data de 05.06. In data de 05.06 in Revisal fac încetarea, dar la data de încetare trebuie sa trec ziua următoare ultimei zile in care contractul a fost suspendat (data de 06.06)
Multumesc
Aștept cu nerăbdare răspunsul dumneavoastră.
1. La ce reglementari ale Inspectiei Muncii va referiti ?

Codul Civil
art.2553
(1) Când termenul se stabilește pe zile, nu se ia în calcul prima și ultima zi a termenului.
....
(3) Cu toate acestea, dacă este vorba de un act ce trebuie îndeplinit într-un loc de muncă, termenul se va împlini la ora la care încetează programul normal de lucru. Dispozițiile art. 2.556 rămân aplicabile.

2. Sintagmele "sfarsit" si "incetare" au aceleasi inteles ...