Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vanzare - cumparare imobill- este necesar ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vanzare - cumparare imobill- este necesar certificatul energetic ?

Buna ziua,
Doresc sa vand o casa la țara, pentru acest lucru trebuie sa obtin un Certificat Energetic?
Legea nr. 159/2013 - modificarea si completarea Legii nr. 372/2005 privind performanta energetica a cladirilor

17. Dupa articolul 13 se introduc trei noi articole, articolele 13^1 - 13^3, cu urmatorul cuprins: „Art. 13^1. -
(1) Pentru cladirile sau unitatile de cladire care se vand sau se inchiriaza, investitorul/proprietarul/administratorul este obligat sa puna la dispozitia potentialului cumparator sau chirias, dupa caz, anterior perfectarii contractului, o copie de pe certificat, astfel incat acesta sa ia cunostinta despre performanta energetica a cladirii/unitatii de cladire pe care urmeaza sa o cumpere/inchirieze, dupa caz
(2) La incheierea contractului de vanzare-cumparare, proprietarul are obligatia de a transmite certificatul, in original, noului proprietar
(3) La data inregistrarii contractului de vanzare-cumparare, respectiv de inchiriere, proprietarul are obligatia de a depune la organul fiscal competent o copie de pe certificat, iar originalul va ramane in posesia proprietarului
(4) Contractele de vanzare-cumparare incheiate fara respectarea prevederilor alin. (1) sunt supuse nulitatii relative, potrivit prevederilor Codului civil. Art. 132. -

www.avocatnet.ro/content/art...
doar daca constructia are o suprafata utila mai mare de 50 mp