Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Program flexibil de lucru
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Program flexibil de lucru

Buna ziua, daca ma poate ajuta cineva cu o lamurire: in cazul in care unitatea doreste sa ofere program flexibil angajatilor, cum se specifica acest aspect in C.I.M?!
E ok urmatoarea varianta:

H. Durata muncii:
1. O normă întreagă, durata timpului de lucru fiind de 8 ore/zi, 40 ore/săptămână.
a). Repartizarea programului de lucru se face după cum urmează 9 ore (ore zi/ore noapte/inegal) flexibil in intervalul 08.00 - 19.00, din care 1 ora reprezinta pauza de masa;

Multumesc.
AndradaCristu, utilizator
Intr-o astfel de situatie, durata zilnica a timpului de munca este impartita in doua perioade: o perioada fixa in care personalul se afla simultan la locul de munca si o perioada variabila, mobila, in care salariatul isi alege orele de sosire si de plecare, cu respectarea timpului de munca zilnic.
Deci e incorecta repartizarea programului conform celor scrise mai sus? Cum ar fi varianta corecta? de ex: Repartizarea programului de lucru se face după cum urmează: 9 ore, flexibil in intervalul 08.00-19.00 si fix in intervalul 10.00-17.00 (din care 1 ora reprezinta pauza de masa).
AndradaCristu, utilizator
Ce intelegeti dvs prin program flexibil ?
flexibil in intervalul 08.00-19.00 -> angajatul isi poate desfasura activitatea in acest interval, si anume, sa inceapa programul de munca de la 8.00, 8.30, 9.00...cu mentiunea de a respecta norma de 8h/zi + 1h pauza de masa
Cam greu de specificat asa ceva.

Puteti incerca astfel :
H. Durata muncii:
1. O normă întreagă, durata timpului de lucru fiind de 8 ore/zi, 40 ore/săptămână.
a). Repartizarea programului de lucru se face după cum urmează:
- perioada mobila : ora de incepere a programului cuprinsa intre 8.00 - 9.00
- program fix : 9.00 - 18.00 , din care 1(o) ora pauza de masa