Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... vaduva in strainatate
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

vaduva in strainatate

buna ziua, situatia mea este urmatoarea, am fost casatorita cu un cetatean kosovar, dar despartita de el de multi ani, totusi am ramas casatoriti in acte, acum eu doresc sa ma recasatoresc in romania, mentionez ca sunt vaduva de aproximativ un an, cum pot sa ma recasatoresc daca moartea fostului nu este inregistrata in romania iar practic eu inca figurez ca fiind casatorita in fata campetentelor romane, mentionez si faptul ca nu am certificat de deces al sotului.
Nu va puteti casatori atata timp cat apareti in acte cu statut de persoana casatorita. Va trebui sa va adresati autoritatilor straine pentru a intra in posesia unui certificat de deces supralegalizat a sotului dvs, dupa care sa solicitati inscrierea mentiuni de deces a sotului dvs. pe marginea actului dvs.de casatorie. Doar dupa ce obtineti un certificat de casatorie in cuprinsul caruia sa fie inscris decesul sotului la rubrica mentiuni din cuprinsul certificatului va veti putea recasatori.
Buna ziua,
Va trebui sa va adresati autoritatilor unde a decedat sotul dumneavoastra si sa obtineti un certificat de deces.
Va trebui sa traduceti si sa legalizati acel certificat si sa depuneti o copie la Primaria unde v-ati casatorit.
Dupa aceaasta va puteti recasatori prezentand la ofiterul starii civile si copie a cerificatului de deces.
Gabriel Klein Kiritescu, utilizator
Adaug ca in anumite conditii casatoriile de tipul "iti dau banii si iau viza" pot constitui fraude si se pedepsesc penal.