Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... angajare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

angajare

as dori sa stiu in ce conditii se poate angaja un moldovean din Republica Moldova
Se poate angaja in Romania in baza unui aviz de angajare.

Aviz de angajare pentru lucratorii permanenti - documente
[ link extern ]

Dar daca cetateanul moldovean are si cetatenie romana,atunci acestuia nu i se poate aplica acelasi regim la angajare ca si oricarui roman care doreste sa se angajeze?
In aceasta situatie se poate angaja ca si orice cetatean roman.

Mai sunt si alte exceptii in baza carora se poate angaja fara aviz de angajare. De exemplu, daca detine permis de sedere sau daca accesul liber pe piaţa muncii din România este stabilit prin tratat încheiae de România cu Rep.Moldova etc.