Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Dreptul muncii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Dreptul muncii

Buna ziua ,
Va rog frumos sa imi dati un raspuns ptr urmatoarea situatie :
Am 48 de ani,si o vechime in munca de 22 de ani. De 2 ani lucrez in mediul privat.Cat priveste dreptul la concediul de odihna , angajatorul poate sa imi ofere doar cele 20 de zile ,minim obligatorii ? Nu se tine cont de vechimea ce o am in campul muncii?
Va multumesc !
Daca la nivelul angajatorului s-a stabilit, prin c.c.m.aplicabil, prin regulamentul intern ori prin c.i.m. - acordarea concediului de odihna pe transe de vechime in munca(in functie de vechime in munca a salariatilor), atunci la stabilirea duratei concediului de odihna la care au dreptul salariatii se va tine seama de intreaga vechime in munca a acestora.

In lipsa unor dispozitii contrare, durata minima a concediului de odihna anual este de 20 de zile lucratoare.
Multumesc pentru raspuns !