Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie anticipata

Data nasterii:20.10.1954 ,barbat
Stagiul de cotizare:42,2 ani, din care 13,4 ani in grupa a2a in procent 100%,la aceasta se adauga 1,4 ani stagiu militar
:Din data de 10.05.2015, pensionat anticipat cu diminuarea pensiei de la 1034lei la 615 lei.Cind am depus dosarul de pensionare, nu an depus adeverintele care sa ateste grupa a2a , deoarece cei de la unitatea la care am lucrat ultima oara au zis sa nu depun aceste adeverinte caci nu ma ajuta cu nimic.Acum ca am aflat ca pot avea si un stagiu de cotizare aferent grupei a2a de 3,3 ani. Ajung la concluzia ca am un stagiu de cotizare total de 41,3+3,3 egal cu 44,6 ani.Stagiu acesta imi permite sa fiu pensionat anticipat fara penalizare?Am depus aceste adeverinte pentru grupa a2a in data de 1.06.2015.
Intrebare:Ce sanse am sa primesc pensia anticipata fara penalizare?
Ati depus adeverinta in data de 01/06/2016.
Veti primi decizie pentru pensie anticipata.
Punerea in plata se va face incepand cu 01/07/2016.