Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Plata legala muncitori in constructii de catre ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Plata legala muncitori in constructii de catre persoana fizică

Situatia este urmatoarea: O persoana fizica doreste sa construiasca o casa si a gasit o echipa cu care sa lucreze "in regie proprie".

Ca majoritatea echipelor care "se respecta" acestia nu au nici un fel de inregistrare fiscala (firma, PFA), sunt pur si simplu persoane fizice.

Care este cea mai simpla si eficienta cale de a lucra cu aceasta echipa in mod legal din punct de vedere al legislatiei muncii? Amenzile pentru munca la negru, mai ales cand e vorba de mai multe persoane, sunt imense...

Persoana fizica nu are nici o raspundere!Pe semne ca exista un contract intre persoana fizica si echipa si deci toata raspunderea este la echipa. Din declaratiile muncitorilor daca reiese faptul ca sunt organizati intr-o echipa si nu sunt autorizati atunci amenzile le vor fi aplicate lor sau sefului de echipa.
Cel mai bine este sa se organizeze legal sub diferite forme juridice.
Sa le incheie c.i.m. pe durata determinata pe fiecare persoana in parte , inclusiv pentru cineva care va trebui sa fie diriginte de santier.
expertcontrol a scris:
Persoana fizica nu are nici o raspundere!Pe semne ca exista un contract intre persoana fizica si echipa si deci toata raspunderea este la echipa. Din declaratiile muncitorilor daca reiese faptul ca sunt organizati intr-o echipa si nu sunt autorizati atunci amenzile le vor fi aplicate lor sau sefului de echipa.
Cel mai bine este sa se organizeze legal sub diferite forme juridice.

Exista un contract de antepriza cu o persoana fizica, seful de echipa presupun, ca nu poate face casa o singura persoana. Dar la un eventual control ITM, este acest sef cel raspunzator sau beneficiarul care are pe santier alte 4-5 persoane cu care in principiu nu are nici un raport?! Seful poate sa zica ca nu ii cunoaste pe restul, ca el are contract pentru el.

Am gasit pe net articole despre persoane care au fost amendate pentru ca aveau muncitori fara contract pe santier, desi muncitorii era prieteni sau rude.

freeelis a scris:
Sa le incheie c.i.m. pe durata determinata pe fiecare persoana in parte , inclusiv pentru cineva care va trebui sa fie diriginte de santier.

Dirigintele are PFA, va fi un contract de prestari servicii.

Incheierea de CIM cu fiecare muncitor este o varianta luata in calcul. Dar in ce calitate? Poate o persoana fizica (nu PFA, II, etc) sa angajeze alte persoane fizice?

Codul muncii spune la art 14

"(1) În sensul prezentului cod, prin angajator se înţelege persoana fizică sau juridică ce poate, potrivit legii, să angajeze forţă de muncă pe bază de contract individual de muncă.
(2) Persoana juridică poate încheia contracte individuale de muncă, în calitate de angajator, din momentul dobândirii personalităţii juridice.
(3) Persoana fizică dobândeşte capacitatea de a încheia contracte individuale de muncă în calitate de angajator, din momentul dobândirii capacităţii depline de exerciţiu."

Prin analogie, daca o firma are calitate de angajator in momentul inregistrarii (dobandirii de personalitate juridica), o persoana fizica are capacitate de angajator din momentul inregistrarii ca PFA (dobandirii capacitatii de exercitiu).
nicu9, utilizator
Analogia dvs este incorecta ... calitatea de angajator o poate avea si o persoana fizica care nu are calitatea de PFA.

Momentul dobândirii capacităţii depline de exerciţiu al unei persoane fizice neautorizate il constituie data implinirii varstei de 18 ani de catre acea persoana.

freeelis a scris:

Analogia dvs este incorecta ... calitatea de angajator o poate avea si o persoana fizica care nu are calitatea de PFA.

Momentul dobândirii capacităţii depline de exerciţiu al unei persoane fizice neautorizate il constituie data implinirii varstei de 18 ani de catre acea persoana.

Ok, asta ar fi un lucru bun, sa zic asa. Dar in cazul asta, care sunt pasii de urmat? Se face cate un contract intre beneficiar, perosna fizica si alte 4-5 persoane fizice pe o perioada de 2-3 luni, cat dureaza constructia.

Ce se intampla apoi? Cum plateste "angajatorul" taxele datorate statului pentru cei angajzati?