Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Solutionare conflict intre locatari din aceeasi curte
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Solutionare conflict intre locatari din aceeasi curte

Buna seara,
Avem o mare problema intr-o curte in care traim cu chirie 3 familii fara copii!
Sa spunem ca eu si sotul meu suntem Fam. X, cea de a doua familie Y, iar cea de a treia familie Z!
Am facut aceasta mentiune pentru a fi inteleasa mai bine problema!
Sotul din Fam. Z a inceput in ultimul timp sa creeze probleme Fam. X si Fam. Y, prin a se duce si a-i spune niste lucruri total neadevarate proprietaresei imobilului, despre noi ceilalti, cautand motive de cearta!

Exact acum o saptamana pentru a se razbuna din nou pe noi, fara voia noastra si fara sa stim, ne-a inregistrat si filmat, din interiorul casei sale, cu telefonul mobil, probe pe care le-a oferit din nou proprietaresei, iscand un nou scandal, caruia noi nu i-am dat curs!
Intrebarea mea este: poate fi dat in judecata, sotul din Fam Z, cel care a savarsit fapta mai sus mentionata?
Constituie fapta penala?
Incalca vreun drept esential al omului?

mirelam_d, utilizator
Nu stim, ca ati scris pe forumul de civil si nu prea sunt specialisti in penal pe aici.
Per ansamblu, eu nu inteleg situatia, de ce s-a suparat proprietarul, ce-o fi fost in inregistrare...