Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... echitate salarială
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

echitate salarială

Bună ziua,
Mă confrunt cu următoarea problemă: lucrez într-o instituţie bugetară, în cercetare. De câţiva ani, salariul meu se află la limita inferioară a grilei (acest lucru nu se întâmplă din cauza neîndeplinii sarcinilor de serviciu) şi mi s-a spus permanent că nu sunt bani pentru reglemetarea situaţiei. Alte persoane, care se află, din punctul de vedere al gradului, cu o treaptă mai jos decât mine, încasează aceeaşi sumă, adică ele sunt plătite la maximum, conform treptei lor de salarizare. În contextul discuţiilor actuale, de reglementare a salariilor, am cerut să mi se acorde banii cuveniţi gradului şi muncii prestate, pentru că nu mi se pare normal ca toate salariile să fie aduse la nivelul de sus, iar al meu să rămână aşa cum este. Mi s-a răspuns că nu există în institut o altă persoană cu acelaşi grad pe care îl am eu şi, prin urmare, neavând cu cine să fie comparat salariul meu, rămân cu aceeaşi retribuţie. Ceea ce mi se pare o aberaţie. Nu se poate sau nu se vrea să se vadă faptul că salariul meu va fi, în curând, chiar mai mic decât al unor colegi care au vechime mai mare decât mine? Nu ştiu ce să fac, pentru că orice încercare de a rezolva situaţia s-a lovit permanent de răspunsul nu se poate, nu sunt bani, în timp ce eu văd că pentru alţii din jurul se poate şi sunt bani.
Vă mulţumesc.
Aveti dreptate! Inechitatea in salariile bugetarilor ucide suflete!
Persoana care se considera discriminata poate adresa o sesizare catre Consiliul National pentru Combaterea Discriminarii, in termen de 1 an de la data savarsirii faptei sau de la data la care putea sa ia cunostinta de savarsirea ei.

De asemenea, persoana care se considera discriminata se poate adresa direct instantei de judecata, neconditionat de sesizarea CNCD, in termen de 3 ani de la data savarsirii faptei sau de la data la care persoana interesata putea sa ia cunostinta de savarsirea ei.
www.avocatnet.ro/content/art...
Vă mulţumesc!