Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Hotarari de Guvern
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Hotarari de Guvern

Un imobil al unei UAT a fost trecut in domeniul public al statului.Apoi in conditiile art 10 din legea 213 consiliul local a hotarat trecerea din domeniul public in domeniul privat. Intrebarea e daca este/era necesara si o Hotarare de Guvern care sa ateste aceasta trecere inversa ?Daca era si nu s-a facut pot exista consecinte juridice ?
Sa inteleg ca dupa ce s-a trecut prin HCL in domeniul public al statului, tot prin HCL l-au trecut in domeniul privat al statului? In aceasta situatie da era necesara o HG.
In acest art. 9 alin. 2 din Legea nr. 213/1998 "Trecerea unui bun din domeniul public al unei unităţi administrativ-teritoriale în domeniul public al statului se face, la cererea Guvernului, prin hotărâre a consiliului judeţean, respectiv a Consiliului General al Municipiului Bucureşti sau a consiliului local."
Mai departe la art. 10 alin. 2 "Trecerea din domeniul public în domeniul privat se face, după caz, prin hotărâre a Guvernului, a consiliului judeţean, respectiv a Consiliului General al Municipiului Bucureşti sau a consiliului local, dacă prin Constituţie sau prin lege nu se dispune altfel."