Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Ajutor pentru infiintare Agentie de plasare forta de ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Ajutor pentru infiintare Agentie de plasare forta de munca

Daca pentru infiintarea unei Agentii pentru plasare forta de munca in strainatate trebuie sa faci dovada ca ai incheiat cu persoane fizice, persoane juridice sau organizatii patronale din strainatate , dupa caz, contracte care contin oferte ferme de lucru.
Intrebarea mea este cum poti incheia contractele cu angajatorii straini daca tu nu ai firma?
Va multumesc!
1. În România, activitatea privată de preselecţie, selecţie şi plasare a forţei de muncă în
străinătate o pot desfăşura, în condiţiile legii, societăţile comerciale constituite în temeiul
Legii 31/1990 privind societăţile comerciale, republicată, cu modificările şi completările
ulterioare,inclusiv filialele societăţilor comerciale străine înfiinţate în ţara noastră , care
au drept obiect de activitate principal Activitati ale agentiilor de plasare a fortei de munca.

Documentele necesare pentru înregistrarea în registrul comerţului, înregistrarea fiscală şi autorizarea funcţionării societăţilor în nume colectiv, in comandită simplă şi cu răspundere limitată le gasiti aici
[ link extern ]

2. Agenţii privaţi de ocuparea forţei de muncă au obligaţia de a se înregistra la Inspectoratul Teritorial de Muncă în raza căruia îşi au sediul.

3. Pentru a desfasura aceasta activitate, agentii de ocupare a fortei de munca in strainatate trebuie sa indeplineasca urmatoarele conditii:
- sa dispuna de spatiu si dotarile necesare pentru buna desfasurare a activitatii;
- sa aiba incadrat in munca personal cu experienta in domeniu fortei de munca;
- au organizata o baza de date care sa cuprinda ofertele si solicitarile de locuri de munca in strainatate, informatii referitoare la conditiile de ocupare a acestora si l calificarile si aptitudinile solicitantilor aflati in evidenta lor;
- au incheiat cu persoane juridice, persoane fizice si organizatii patronale din strainatate contracte care contin oferte ferme de locuri de munca.

4. Cititi :
- Legea 156/2000 privind protectia cetatenilor români care lucreaza în strainatate
- Normele de aplicare a prevederilor Legii nr. 156/2000 privind protectia cetatenilor romani
care lucreaza in strainatate